Przykładowe błędy jakie się popełnia w czasie procesu rekrutacji.

{Prawidłowe przeprowadzenie rekrutacji nie zalicza się do łatwych spraw, jak niejednej osobie może się wydawać. Zatrudnienie niewłaściwego kandydata przynosi za sobą szereg niezbyt pożądanych skutków, łącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i rozpoczęciem szukania kogoś od nowa. Dlatego też trzeba poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym ryzyko kosztownej pomyłki będzie dużo mniejsze.


Jedną z podstawowych pomyłem, które robią osoby zajmujące się rekrutacją, jest traktowanie w nierówny sposób potencjalnych kandydatów i podejmowanie końcowej decyzji przed rozmowami, jedynie na podstawie dokumentów. Szczególnie problem ten pojawia się, jeżeli cały proces prowadzony będzie przez jednego rekrutera, wtedy znacznie łatwiej o mniejszy obiektywizm i podświadome wyróżnianie wybranych kandydatów.


Najlepiej będzie, jeżeli rozmowy będą przeprowadzane przez dwie różne osoby, z jakich jedną z nich dobrze żeby był ktoś z odpowiednią wiedzą merytoryczną. Pozwoli to na wykluczenie tego typu przypadków, gdy pracownik działu personalnego niewłaściwie oszacuje kompetencje zawodowe znalezionego kandydata.


Z całą pewnością także trzeba unikać działanie pod presją czasową, wybieranie kandydatów na siłę tylko dlatego, że trzeba się zmieścić w danym czasie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wtedy może być zbyt łatwo o nie w pełni przemyślaną decyzję, jaka ostatecznie będzie dość kosztowna dla przedsiębiorstwa.


Nie można także ulec pierwszej ocenie, ten błąd również dość często może wystąpić przy rekruterach z małym doświadczeniem, którzy tak naprawdę nie zajmują się takimi sprawami. W czasie rozmowy może się pojawić zbyt duże interpretowanie postawy kandydatów i niezauważanie ważnych dla końcowej decyzji sygnałów wysyłanych przez nich.


Żeby zredukować szanse na pomyłkę w czasie rekrutacji powinno się trzymać kilku istotnych reguł. Na pewno ogromnie istotne jest odpowiednie przygotowanie się do wszystkich rozmów, wykonywanie ich nie w pojedynkę, ale w zespole, i skupienie się na opracowanym wcześniej planie. Dzięki temu dużo prościej będzie można wyeliminować niewłaściwe osoby i wybrać takie, jakie będą najbardziej pasowały.