Symulacje - na które warsztaty?

Bardzo ważną rolę w pracowniczym rozwoju odgrywają szkolenia i kursy. Propozycja ich jest bardzo duża, począwszy od tradycyjnych, w jakich uczestnicy uczą się słuchając wykładowcy, a kończąc na różnego rodzaju grach i treningach, jakie niekiedy odzwierciedlają realne sytuacje, które mogą się w pracy pojawić i wymagają od uczestników dużej aktywności i podejmowania decyzji.

W szczególności modne ostatnimi czasy są Ćwiczenia Szkoleniowe http://www.symulacje.edu.pl - zaczęły one być bardzo chętnie wybierane przez firmy które planują w jakiś sposób inwestować w rozwój pracowników. Ludzie, którzy będą brać w nich udział nie mogą jedynie słuchać wykładu trenera, ale powinny aktywnie działać i podejmować wiążące decyzje - i jak w praktyce można zobaczyć, tego typu szkolenia mogą dać dużo korzyści.

Jednak aby gry spełniły swoją rolę, to należy przestrzegać kilku zasad. Najbardziej istotne jest wybranie odpowiedniej do zaplanowanego celu tematyki. Praktycznie każda z gier będzie ukierunkowana na rozwój jakiś wybranych elementów, i trzeba to mieć na uwadze podczas wybierania jakiejś dla swojej załogi.

Następną niezwykle istotną sprawą są rzecz jasna koszty. Gry o charakterze szkoleniowym, w szczególności w wersji z trenerem, który ją poprowadzi i w dalszej kolejności przeanalizuje wyniki do tanich nie należą. Jeśli gra miałaby być systematycznie wykorzystywana, to zakup będzie rozsądnym rozwiązaniem, ale jeżeli taka forma pracowniczych szkoleń będzie jednorazowa, to zdecydowanie tańszą i lepszą opcją będzie jej pożyczenie na kilka dni.

Jeżeli się ktoś będzie decydował na opcję gry z zatrudnieniem trenera ważne jest zweryfikowanie jego kompetencji oraz uprawnień. Od tego będzie przecież zależeć zarówno skuteczność realizacji gry z pracownikami, ale również szczegółowa interpretacja i znalezienie odpowiednich wniosków na podstawie decyzji i zachowań, które występowały podczas gry.