W jaki sposób największa zorganizowana gra symulacyjna pomogła sporej liczbie pracowników.


W jaki sposób największa zorganizowana gra symulacyjna mogła pomóc dużej grupie pracowników.

Symulacyjne gry są coraz istotniejszym i wykorzystywanym w wielu przypadkach narzędziem dla podnoszenia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w różnych branżach. Dzięki ich zastosowaniu sprawdzi się, jak dane osoby będą się zachowywać w specyficznych okolicznościach, a oprócz tego w dużym stopniu poprawić samodzielność i motywację do rozwiązywania problemów wymagających kreatywnego podejścia.


Z pewnością takie założenia spełniła największa gra o charakterze strategicznym, jaka została zorganizowana w Polsce. O wielkości tego wydarzenia zaświadczą chyba najlepiej liczby, a te przedstawiają się naprawdę okazale. W zabawie udział brało blisko stu pięćdziesięciu , którzy zostali podzieleni na dwadzieścia cztery drużyny, a sama plansza zajmowała kilkunastu metrów kwadratowych.


Całość została podzielona na dwa dni treningowe, dając w całości blisko cztery godziny samej rywalizacji. Lecz dzięki jednodniowej przerwie gracze mieli czas na opracowanie strategii na kolejny dzień, z czego część z nich skrzętnie korzystała. Jedna z grup zdecydowała się do czwartej nad ranem zastanawiać się nad tym problemem, przy okazji nie dając wypocząć trenerowi.


Ta gra strategiczna polegała na tym, że gracze wcielili się w rolę zarządu niewielkiej firmy, działającej na konkurencyjnym rynku, a co się z tym wiąże walczącej o tę samą grupę klientów. Każda z drużyn na starcie zarządzała zasobami o takiej samej wielkości, czyli środkami pieniężnymi, majątkiem, zasobami ludzi i udziałami w rynku.


Wszystkie drużyny otrzymywały pewną liczbę zadań od klientów, lecz ich ilość była dużo większa, niż możliwości realizacji. Z takich też powodów należało podjąć trafne decyzje związane z zadaniami i decydować się na te, jakie w opinii graczy najbardziej mogły się opłacić. Jednak nie było to łatwym zadaniem, bowiem w wielu przypadkach mogły się nagle pojawić niezaplanowane okoliczności, zmuszające do sprawnego działania i podjęcia jakiegoś ryzyka.


Te kilka godzin grania razem dało ogromnie dużo wszystkim graczom, a był taki w końcu zasadniczy cel postawiony przez organizatorów. Między innymi wzmocniło gotowość do samodzielnego rozwiązywania problemów, lecz równocześnie zwiększyło ekonomiczną i strategiczną świadomość.