W jaki sposób można zadbać o talenty w swojej firmie.


O tym, że jedną z najistotniejszych rzeczy posiadanych przez każdą firmę są pracownicy, wiadomo nie od dzisiaj. I tak sam jest wiadomo, że o tę załogę powinno się dbać jak najlepiej, w szczególności wtedy, gdy bez żadnego problemu można będzie poszukać innej pracy i zatrudnić się w konkurencyjnej firmie. Będzie to dotyczyć w szczególności to osób cechujące się nieprzeciętnymi umiejętnościami, aby się je udało zatrzymać należy odpowiednio dużo zaproponować.


Osoby tego typu w licznych przypadkach mogą dać naprawdę dużo w firmie, w której są zatrudnieni, lecz jednocześnie mogą oczekiwać dużo więcej. Z tego też powodu pomyśleć należy o tym, żeby tego typu osobom zapewnić odpowiedni rozwój i gratyfikacje, oczekując w zamian zaangażowania, innowacyjności oraz chęci do dalszego poszerzania swoich umiejętności.


Jak można wywnioskować po ostatnich badaniach, to właśnie ta ostatnia cecha obecnie zaczyna być bardzo ceniona pośród osób szukających największych talentów do własnej firmy. Dodatkowo bardzo pożądanymi cechami będą orientacja na uzyskanie celu, kreatywne podejście do swoich obowiązków oraz zaangażowanie i otwartość na zmiany.


Z kolei w ciągu ostatnich kilku lat dość mocno spadło znaczenie umiejętności przywódczych jako cechy wyróżniającej talent. Kilka lat temu tę cechę jako najważniejszą pokazywało 63 procent firm, lecz w roku 2016 było ich już jedynie 41 procent. W znacznej mierze będzie to wynikać z tego, że programy związane z talentami coraz częściej kieruje się do dobrych specjalistów a nie kadry zarządzającej.


Znalezienie talentu to jedno, a właściwe wykorzystanie jego potencjału w dłuższym okresie czasu to zupełnie inna sprawa. Z tego typu osobami bardzo często jest tak, że mocno się angażują w początkowej fazie w podejmowane działania, po czym dość szybko ich entuzjazm opada i potrzeba zadać pytanie, jakie mają być dalsze kroki.


A w praktyce duża część firm nie będzie wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji i nie wdraża żadnych motywacyjnych działań. Z kolei inne zaczynają podejmować określone działa mające takie osoby docenić na forum całej firmy i przez cały czas im zagwarantować prawidłowe możliwości na rozwój. Coraz częściej sięga też po metody wiążące się z finansami, tu na przykład popularne są premie, nagrody i najróżniejsze pakiety świadczeń.