Z jakiego powodu wybieranie podobnych pracowników może być niebezpieczne dla firmy.

Według opinii wielu osób nieodpowiednie przeprowadzenie rekrutacji i wybranie w wyniku tego źle wybranej osoby może kosztować nawet pięćdziesiąt procent rocznych zarobków. I to jest to tylko kwota środków pieniężnych, jaka będzie do zapłacenia na płace iWyjazdowe Szkolenia Z Zarządzania dlsa tego pracownika. A poza tym przecież do tego dochodzą mniej wycenialne kwestie, typu dezorganizacja w firmie albo konieczność szukania nowej osoby.


Podczas samej rekrutacji można popełnić wiele błędów, zwłaszcza dotyczyć to będzie osób, które na co dzień się nie będą zajmować takimi sprawami, mają niezbyt duże przygotowanie, lecz koniec końców muszą to zrobić. Dlatego też przed podjęciem tego wyzwania powinno się zapoznać z najczęściej występującymi błędami, jakie można w czasie takiego procesu popełnić.


Jednym z często występujących problemów, które się pojawiają w licznych firmach przy wybieraniu nowych pracowników jest szukanie osób o podobnym charakterze. Sporo osób nie będzie tego traktować w kategoriach błędnego wyboru, lecz przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że zespoły składające się z odmiennych charakterów są znacznie bardziej efektywne.


Bardzo często tego typu sytuacje pojawiają się w przedsiębiorstwach, jakie dzięki starym, sprawdzonym metodom dochodzą do jakiegoś etapu, ale nie są w stanie go przeskoczyć i albo pozostają w miejscu, albo nawet mogą się cofnąć. Jednocześnie najróżniejsze propozycje jakiś zmian i dopuszczenie do zespołu nowej krwi skutecznie się stopuje.


Nowi ludzie albo zmuszani są do przyzwyczajenia się do dotychczasowego porządku i dawno ustalonych reguł, albo będą zepchnięci w kąt i w którymś momencie zmieniają pracę. Działania tego typu skutecznie stopują pojawiające się inicjatywy i pomysły, które mogą się pojawić wraz z nowymi pracownikami.


Sytuacja tego typu może się znacząco odbić na stratach w przedsiębiorstwie, bo w sytuacji kiedy rotacja pracowników jest duża, to koszty związane z ich przygotowaniem do pracy po prostu nie będą się zwracać. Dodatkowo w firmie pojawia się monotonia i rutyna, często spotykanym objawem będzie także mniejsza kreatywność i niechęć na wszelakie zmiany i nowości w podejściu do wielu spraw.