Jak wybrać zewnętrzną firmę szkoleniową.

Efektywność i skuteczność przeprowadzanych w firmie szkoleń w dużym stopniu zależała będzie od wyboru właściwego partnera, który będzie takie szkolenia przeprowadzał. Ma to o tyle duże znaczenie, że współcześnie działa coraz więcej podmiotów świadczących takie usługi, lecz jednak coraz częściej pojawiają się sytuacje, że ich jakość nie jest na należytym poziomie.


W rzeczywistości się okazuje, że znacznie większą rolę od wyboru firmy szkoleniowej ma bezpośredni trener, który będzie realizował wszystkie zajęcia. To on będzie ponosił odpowiedzialność za cały proces, czyli określenie wymagań, przygotowanie procesu szkoleniowego i jego końcową realizację z pracownikami uczestniczącymi w szkoleniach.


W większości firm szkoleniowych jest możliwość wybrania trenera, więc należy z takiej możliwości skorzystać, jeśli się będzie wiedzieć, jak odpowiednią osobą wybrać. Należy zwrócić przy tym uwagę na parę istotnych aspektów, przez co da się znaleźć osobę jaka jak najbardziej będzie pasować do potrzeb i oczekiwań.


Przy dużej części szkoleń – np. Symulacje Finansowe
- duże znaczenie ma odpowiednie wykształcenie danego trenera, tu bardzo dobrą rekomendacją może być na przykład dyplom ukończenia cenionej w Polsce albo za granicą trenerskiej akademii. Osoby, które ją ukończyły najczęściej zaczynają pracować zgodnie z pewnymi standardami i regułami, dzięki temu właśnie szkolenia przez nie realizowane będzie charakteryzować wysoka jakość.


Jeszcze ważniejszą sprawą, szczególnie przy szkoleniach dla profesjonalistów, ma doświadczenie w biznesie trenera, który zajmie się przekazywaniem wiedzy. Nawet najbardziej renomowane studia albo kursy nie dostarczą takiego zakresu wiadomości, jak radzenie sobie z prawdziwymi przypadkami podczas pracy, w związku z tym warto posprawdzać, jak duże doświadczenie praktyczne będzie posiadał trener, jakiego chce się wybrać.


Niektórzy przedsiębiorcy patrzą także przynależność do trenerskich organizacji, choć w praktyce nie powinno to być głównym wskaźnikiem decyzji. Na pewno można jednak dzięki temu mieć pewność, że trener będzie pracował według pewnych reguł i standardów, jakie niejako wymusza członkostwo w do jednej z takich organizacji.