Szkolenia twarde a ogólnorozwojowe?

Szkolenia mają coraz większe znaczenie dla dynamicznego rozwoju wielu firm, zwłaszcza dzisiaj, gdy jest coraz większy problem z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry. W niejednym przypadku dużo korzystniej będzie wykorzystać możliwości osób, które się zatrudnia i poprawić ich kompetencje, niż tracić czas i pieniądze na bezproduktywne poszukiwania.

Aby jednak takie szkolenia się przydały, czyli naprawdę mogły poprawić wydajność pracy, to muszą być odpowiednio dobrane. Od niedawna wśród szkoleń jest coraz wyraźniejszy podział między miękkie i twarde. Powinno się widzieć, czym się one charakteryzują, gdyż wiedza o tym bardzo się może przydać w czasie planowania dalszego rozwoju swojej załogi.

Szkolenia o charakterze twardym głównie będą dotyczyć pozyskiwania konkretnej wiedzy merytorycznej. Często trwają dłuższy okres czasu, mogą się zdarzyć cykle, które mogą trwać nawet parę miesięcy. Najczęściej kończyły się będą zdaniem egzaminu i uzyskaniem potwierdzającego kompetencje certyfikatu.

Szkolenia z tej rodziny przeznaczone są dla osób, które, zamierzają polepszyć swoje zawodowe kwalifikacje i zyskać nieco wiedzy, która może pozwolić dużo sprawniej realizować stare i nowe obowiązki. Szkolenia przeważnie dotyczą jednej wąskiej dziedziny wiedzy, jaka bardzo często będzie bardzo specjalistyczna i ciężka do zdobycia - to niestety sprawia, że duża część tego typu szkoleń jest dość droga.

Za to miękkie szkolenia ( np. Zespołowe Szkolenia Z Przywództwa http://www.szkolenia-menedzerskie.pl/przywodztwo ) to w pierwszej kolejności praca nad umiejętnościami interpersonalnymi. W licznych zawodach poza konkretną wiedzą tematyczną niezbędne będą również umiejętności prowadzenia negocjacji, zespołowej pracy czy radzenia sobie w stresowych sytuacjach. Przez takie szkolenia również takie rzeczy można u swoich pracowników bardzo skutecznie wykształcić.

Szkolenia miękkie w znacznym stopniu bazują na różnego rodzaju ćwiczeniach, za pomocą jakich można w praktyczny sposób przećwiczyć wybrane zagadnienia. Ćwiczenia sprawiają, że szkolenia nie tylko będą efektywniejsze i skuteczniejsze, lecz również interesujące dla uczestników, co odgrywa dużą rolę w końcowym efekcie.