W jaki sposób pracuje skuteczny dział firmy

W ramach szkoleń poznaję bardzo wielu różnych ludzi, często oni działają w bardzo sprawnych zbiorowościach ludzkich. 2 tygodnie wstecz organizowałem też kompleksowy cały cykl szkoleniowy dla handlowców z globalnej firmy produkcyjnej. Usłyszałem tam wiele interesujących spostrzeżeń działania zespołu.
W niniejszym blogu pokażę mierniki efektywnego zbioru osób pracujących ze sobą, które da się spotkać w książkach na ten temat i jakie odnotowuję na sesjach biznesowych. Mierników jest niezwykle dużo, z tego powodu opiszę wyłącznie ich część - kilka tych rzadziej znanych wśród menedżerów. Sporo w tym temacie można odszukać w tym poradniku: Coroczne Projekty Integracyjne i Team Building
1. Decydowanie
Większość decyzji podejmuje się osiągając punkt decision-balanced. Wówczas wszyscy bywają z reguły zgodni i gotowi zastosować się do urzeczywistnienia tej właśnie alterantywy. Mimo to obserwujemy czasem też nietypowy kłopot - znacznie więcej decydentów, którzy nie identyfikują się z werdyktem zbiorowości decydującej o przyszłości, w mojej firmie zawsze miała chęć do maskowania indywidualnego zastrzeżenia co do przyjętej alternatywy, i dlatego wypracowany consensus zaciemnia rzeczywisty brak porozumienia.
2. Krytykowanie rozwiązań
W zintegrowanym zespole wyrażanie krytyki jest dość częste, jest precyzyjne oraz odbywa się stosunkowo swobodnie. Niestety czasami niezamierzenie dochodzi relatywnie szybko do niezbyt eleganckich pomówień. Dobrze wyrażona ocena jest w optymalnym modelu rzecz jasna pozytywna, a jej przeznaczeniem bywa usunięcie przeszkód znajdujących się przed zbiorem osób współpracujących ze sobą oraz uniemożliwiających wykonanie pracy.
3. Publiczne okazywanie osobistych wyobrażeń
Pracownicy swobodnie wyrażają własne odczucia i opinie na temat zakresu funkcjonowania oraz atmosfery zbiorowości pracowników w jednym dziale. Nie ma "podchodów" czy też "ukrytych planów". Krótko mówiąc - szczera wymiana pogladów.
4. Wskazywanie pracy
Kiedy grupa zaczyna działać, organizacja obowiązków odbywa się otwarcie oraz jest akceptowany. Dobry podział celów do realizacji dla poszczególnych członków w każdej bez wyjątku istniejącej w firmie grupie.
5. Wartości zespołu
Grupa funkcjonuje świadomie. Najważniejszy jest stopień zaangażowania - o tej tematyce w kolejnym komentarzu.
Tyle moich wniosków.
Redakcja: Henryk Piskorz
I JESZCZE JAK CO MIESIĄC KILKA NIETYPOWYCH DANYCH ODNOŚNIE WYJAZDÓW INCENTIVE Z OSTATNIEGO OKRESU:
- Ciesząca się największym wzięciem forma zajęć : nagrywanie filmów i teledysków
- Najwyżej wycenione w testach po spotkaniu zadania – komentarze uczestników: gry miejsce
- Średnia wielkość zespołu uczestniczącego w grze: osiemdziesiąt uczestników.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na zabawy: końcówka tygodnia.
- Najchetniej zamawiana destynacja: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Istniejemy jako grupa trenerów z doświadczeniem menedżerskim ale równolegle uprawnieniami związanymi z turystyką kwalifikowaną, co uprawnia nas do wykonywania projektów w formie plenerowej, łącząc budowanie postaw pracowniczych oraz zabawę o aktywym charakterze. Pracujący dla nas animatorzy to również laureaci wielu nagród i ciekawe osobowości.
Wiemy, że atrakcyjne szkolenie albo wyjazd to także klimatyczny hotel. W wyselekcjonowanej bazie mamy wiele urokliwych lokalizacji ze wszystkich rejonów Polski. Rekomendujemy sprawdzone wydarzenia integracyjne a także team building.Zwykle prowadzimy zajęcia w Beskidach, pod Warszawą jak również nad Bałtykiem. Cenimy destynacje w ciszy i spokoju . W słoneczne dni szkolimy na dworze, a jeśli pogoda jest zła – w salach konferencyjnych.