Dobre instrukcje symulacji biznesowej

Gry i case study dla menedżerów powinni zostać wyposażone w instrukcje dla uczestników. Doświadczeni szkoleniowcy często mówią mi, że ciężko jest skonstuować dobrą fabułę gry menedżerskiej. Wymagane bywa bogate doświadczenie oraz wyobraźnia biznesowa.
Dobre zestawy reguł postępowania w czasie symulacji są niezbyt długie i łatwe do zapamiętania. W niniejszym wpisie prezentuję skrót jasno i przejrzyście sformułowanych zestawów reguł symulacji dla biznesu. Zaczyna się tak: celem grupy jest zmontowanie mostu, po którym na drugą stronę rzeki przejedzie ciężarówka z obciążeniem. Dowiedziałem się tego, gdy znalazłem taki serwis internetowy: http://www.symulacje.edu.pl/gry-biznesowe.php
Poniżej dalsze przedstawienie efektywnie sformułowanego zestawu reguł do gry menedżerskiej:
1. Budowlę trzeba stawiać tylko z przyniesionego przez szkoleniowca sprzętu.
2. Most nie będzie dotykać żadnych stałych elementów (na przykład stołu, krzesła itp.). Budowla nie może być również zamocowany albo wspierany z góry dla przykładu sznurkiem czy ręką budowniczego. Powinien trzymać się całkiem samodzielnie na wykładzinie w sali szkoleniowej.
3. Samochód powinien zostać przemieszczony poprzez popychanie. W czasie transportu powinien jechać czterema kołami po budowli.
4. Pojazd musi być przetransportowany na moście w taki sposób, by w każdym punkcie mostu był dokładnie 30 cm nad ziemią.
5. Samochód powinien być przewieziony na moście przez wyłącznie jedną osobę wyłonioną w głosowaniu. Przemieszczenie liczymy od ustawienia zabawkowego TIRa przed miejscem pokazanym przez trenera. Przejazd ma swój koniec po dotarciu do mety. Następnie pojazd musi wciąż stać bez ruchu na jezdni mostu kolejne dwadzieścia sekund.
6. Jeśli struktura budowanego obiektu zostanie zmieniona, ale zabawkowy TIR będzie przetransportowany na moście tak, ażeby w każdym momencie przejazdu znajdował się dokładnie 30 cm nad podłożem, gra będzie ukończona pomyślnie.
W kolejnym poście na tym blogu zaprezentuję zestaw reguł innej gry decyzyjnej.
Stanisław Kalicki
Redaktor tej notatki jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu w Toruniu i studiów podyplomowych z dziedziny windykacji należności. Posiada licencję Eksperta Wizerunku Osobistego FBV. Rozwija swoją firmę w Lesznie. Od ośmiu lat szkoli i pisze gry dotykające tematyki logistyki i transportu w sektorze „telekomunikacja”.

HASŁA:
Gry Zespołowe
Warsztaty sprzedażowe
Gry hybrydowe
Zarządzanie
symulacje Kaizen
Asertywność
Wydarzenia team building
Ćwiczenia dla trenerów